Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

data:herp:zooviv [2015/09/17 21:42] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +======Zootoca vivipara======
  
 +čeleď //[[data:herp:lacertidae|Lacertidae]]//
 +
 +rod //[[data:herp:zootoca|Zootoca]]//
 +
 +
 +=====Ještěrka živorodá=====
 +
 +====Popis====
 +
 +Malá ještěrka dorůstající nejvýše 15 cm, hnědým zbarvením s černými skvrnkami připomínající samice [[lacagi|ještěrky obecné]], ale odlišující se od ní ocasem výrazněji se zužujícím až ve 2. třetině délky. Na rozdíl od ještěrky obecné je také štíhlejší a postrádá nápadný pohlavní dimorfismus.
 +
 +Tělo obou pohlaví je hnědé s tmavými i světlými skvrnami, které mohou na světlém hřbetě splývat do podélného pruhu. Tmavší boční strana těla je od hřbetu oddělena světlejším pruhem.
 +
 +Samce od samic lze rozlišit při bližším ohledání podle naoranžovělého zbarvení břicha.
 +
 +====Rozšíření====
 +
 +Ještěrka živorodá díky svému přizpůsobení extrémním podmínkám obývá nejsevernější areál ze všech druhů, vyskytuje se od Pyrenejí a severního Španělska po Mongolsko, na severu obývá Velkou Británii a celou Skandinávii a na jihu sahá areál do Pádské nížiny v Itálii a na jih Srbska a Bulharska.
 +
 +====Ekologie====
 +
 +V našich podmínkách ještěrky obývají především řídké lesy a jejich okraje ve vyšších polohách, v horách se mohou zdržovat v okolí rašelinišť a na jiných vlhkých místech. Nalezneme je však i v nížinách, kde obývají rákosiny při březích rybníků a v nebezpečí se často i potápí.
 +
 +K páření u nás dochází zhruba v květnu a samice rodí obvykle 4-10 mláďat, které se ihned klubou z vaječných obalů. V jižních oblastech ale dochází i k nakladení vajec a mláďata se líhnou až za několik dnů.
 +
 +Vejcoživorodost je důležitou podmínkou pro obsazení severních oblastí, kde by bylo velice obtížné najít pro snůšku místo dostatečně dlouho chráněné před chladem. Podobné přizpůsobení můžeme pozorovat u [[data:herp:vipber|zmije obecné]], která s ještěrkou živorodou sdílí velkou část areálu a je jedním z jejích hlavních nepřátel.
 +
 +=====Fotografie=====
 +
 +====Jeseníky====
 +
 +<html><div style="text-align:center;"></html>
 +{{vypravy:jeseniky-06:jeseterka.jpg?200}} 
 +<html></div></html>
(CC) Evarcha 2001-2012
ISSN 1803-6171
 
data/herp/zooviv.txt · Poslední úprava: 2015/09/17 21:42 (upraveno mimo DokuWiki)     Nahoru